
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Output Voltage | 4.2 V |
| Number of Cells | 1 |
| Nominal Input Voltage | 6 V |
| Battery Type | Li-Ion, Li-Polymer |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 4.25 V |
| Operating Supply Voltage | 4.25 V to 6 V |
| Output Current | 800 mA |
| Fault Protection | Over Temperature |
| RoHS | Compliant |
Stock: 978
Distributors
pcbx
Unit Price$0.49421
Ext.Price$0.49421
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.49421 | $0.49421 |
| 10 | $0.39264 | $3.92640 |
| 25 | $0.35780 | $8.94500 |
| 50 | $0.32605 | $16.30250 |
| 100 | $0.29711 | $29.71100 |
| 300 | $0.26648 | $79.94400 |
| 500 | $0.23901 | $119.50500 |
| 1000 | $0.22368 | $223.68000 |
